Регионални центри компентенција – ReCeKo – Srbija
Пилот пројекат у оквиру реформе средњег стручног образовања реализују
Ministarstvo prosvete RS GTZ
11. 09. 2009.
Министарство просвете РС, подржано oд стране GTZ-a, расписало je Конкурс зa учешће у развијању и реализацији пројекта под називом ''Регионални центри компетенција – РеЦеКо – Србија''. Право учешћа на Конкурсу имале су све школе укључене у GTZ пројекат реформе образовања у области економија, право и администрација и све школе из Златиборског округа (учеснице пројекта ЗОРА) . Изабрано је 12 школа, међу којима и Економска школа Чачак.
Остале изабране школе су:
Економско - трговачка школа ''Књаз Милош'' Горњи Милановац
Пољопривредна школа са допмом ученика ''Љубо Мићић'' Пожега
Техничка школа Пожега
Економска школа Ужице
Техничка школа Ужице
Машинско - електротехничка школа Прибој
Економско - трговинска школа Параћин
Економска - трговинска школа Бор
Административно биротехничка школа Ниш
Економска - трговинска школа Бечеј
Средња економска школа Сомбор
Зашто нам је потребна промена?
Средње стручно образовање у свим облицима je критичан фактор успеха за одрживи развој сваке националне привреде. Надограђујући основно образовање долазећа генерација стиче компетенције у средњем стручном образовању, које су јој потребне да креира друштвени развој и живот. Стручно образовање има више аспеката, разликујемо обуку и даље усавршавање, можемо разликовати образовање у школи, фирми, некој институцији, итд. Наравно, у оквире стручног образовања спадају и стручни смерови на универзитету. Тек координацијом свих наведених актера, можемо очекивати стварање успешног образовног окружења. ГТЗ је спровео истраживање и закључио да је постојеће школовање кадрова нерентабилно, да не одговара стварним потребама окружења. На бироу рада је велики број економских техничара, правних биротехничара, итд. Око 90% свршених ђака економских школа уписује факултете и више школе, углавном јер већина не може да се запосли у својој струци. Од 90% ђака, њих 35% заврши следеће школовање. Али, од тог постотка, само 15% ради у домену свог образовања, док остали раде у претходном нивоу. Имајући у виду овакве податке, очигледна је потреба за рационализацијом средњег стручног образовања у Србији.
Да ли су РеЦеКо школе добро решење?
РеЦеКо школе се разликују од осталих школа, јер имају другачију унутрашњу организацију. Оне су тесно повезане са регионалном привредом и школују кадрове који су потребни привреди. РеЦеКо школе имају правну и финансијску аутономију и због тога аутономију у одлучивању о начину рада, образовању нових профила, сарадње са локалном заједницом и привредницима. Наравно, слобода одлучивања доноси и већу одговорност.
РеЦеКо програм је преузет из немачке покрајине Доња Саксонија. Министарство те покрајине је покренуло пројекат 2003. године. Од 135 средњих стручних школа у Доњој Саксонији, 19 је реализовало пројекат до 2008. године. У другој фази, тих 19 школа ће помоћи осталим школама да преузму овакав систем школовања.
Дванаест српских школа ће у следећих 3 до 5 година покушати да успостави РеЦеКо систем у својим школама, а затим да пренесе своја искуства на друге стручне школе у Србији. Пројекат реализује Министарство просвете Републике Србије и немачка организација.
14 - 16. 09. 2009.
Први састанак српских школа у пројекту РеЦеКо. Уводну реч имао је организатор семинара и координатор ГТЗ-а за Балкан Густав Рајер. Скуп је поздравио и саветник министра просвете Радован Живковић. Стручни консултант је Марко Селаковић. Присуствовали су по два члана из сваке школе. Нашу школу су представљали директор школе Владан Ницовић и професор Горан Шипетић. Водитељ сњминара је Јоаким Рутлоф.
- Формирана је главна пројектна група коју чини 24 члана
- Представљена је примена EFQM модела на РеЦеКо пројекту
- Започет је рад на конкретизовању поља деловања
- Школама је достављен материјал за израду почетног стања
- Дефинисан је програм рада главне пројектне групе по месецима
- Договорен је садржај за следећу радионицу и задаци које је потрбно до тада урадити.
21. 09. 2009.
Формирана је школска пројектна група:
Директор школе Владан Ницовић
Координатор Групе професор горан Шипетић
Педагог школе Гордана Поповић Божанић
Школски психолог Анђелка Стојадиновић
Професор Снежана Радојичић
Професор Марина Рацковић
Професор Татјана Благојевић
Професор Ана Рајић
Школски тим је упознат са садржајем семинара у Београду
14 - 16. 10. 2009.
Одржан је семинар у Београду. Присутни су сви чланови главне пројектне групе. Водитељ је Јоаким Рутлоф. Семинару је присуствовао и помоћник министра просвете за средње стручно образовање Богољуб Лазаревић, саветник Радован Божовић. Стручни консултант је Марко Селаковић. Семинар је отворио Густав Рајер.
- РеЦеКо програму смо се приближили кроз радионице: Управљање пројектом, дефинисање пројекта, план структуре пројекта, план тока пројекта и пројектна организација. Кроз ове радионице урадили смо мини пројекат ''Комуникацијска офанзива''.
- Група је обавештена да ће се ићи на студијско путовање у Немачку и да се прикупе потребна документа.
Појашњене су и нејасноће у вези израде анализе почетног стања.
10. и 11. 11. 2009. Састанак школског РеЦеко тима
Урађена је анализа почетног стања школе, по EFQM моделу
15 - 21. 11. 2009. Студијско путовање у немачку покрајину Доњу Саксонију
На путовање су кренули по два представника из наших 12 школа, господин Густав Рајер и помоћник министра просвете за средње стручно образовање Богољуб Лазаревић и саветник министра Радован Божовић.
Наши домаћини за све време боравка били су директор РеЦеко школе ББС14 из Хановера, господин Хенкел и представник Министарства просвете Доње Саксоније, господин Рогенброт. Семинари и упознавања су одржавани у тој школи, а цела група је посетила још једну изузетну школу, која се налази у Нојштату. Обе школе имају преко 4000 ђака, најсавременију опрему, изузетну организацију и веома добру повезаност са регионалном привредом. Ове школе су прве примениле овакав систем школовања и сада се налазе у другој фази, када треба да пренесу своја искуства на остале средње стручне школе у Доњој Саксонији.
Трећег дана боравка представници наше школе Владан Ницовић и Горан Шипетић, заједно са представницима Техничке школе из Ужица, посетили су Мултимедијалну школу из Хановера. Она је настала након одржавања чувеног сајма технике ЕКСПО 2000. године, у овом граду. Школа је једна од најсавременијих у Немачкој. Има 2600 ђака, 100 наставника и специфичан начин организације руковођења школом, који је предвиђен РЕЦЕКО програмом. Постоје три области рада за које се школују ђаци и преко 30 различитих смерова. Као и у школи у Нојштату и овде је карактеристичан дуални систем образовања, који подразумева комбинацију праксе и класичног школовања. Односно, највећи број ђака је запослен у неким од предузећа које имају споразум са школом, па се један део едукације своди на њихов практичан рад у тим предузећима, а део школовања ђаци проводе у самој школи. Како је школа снабдевена најсавременијом опремом, а предавачи су едуковани за рад, одлично практично знање се стиче и у самој школи. Искуство које поседују руководиоци ове школе, може нам помоћи у реализацији РЕЦЕКО програма у Економској школи у Чачку.
Следећег дана групе су сумирале утиске са посета својих партнерских школа. Следећи дан је цела група посетила Мултимедијалну школу у Хановеру.
Основни циљеви путовања у Немачку су упознавање са РеЦеКо школама, са њиховим начином рада, организацијом, организацијом управљања школа, специфичностима и успостављање партнерске сарадње са једном школом из овог Програма.
3. 12. 2009. године на Наставничком већу, представљен је досадашњи рад на пројекту и студијско путовање у Немачку.
23. 12. 2009. године, опремљена је школска РеЦеКо канцеларија.
8 -10. 2. 2010. одржан је семинар о измењеној организацији школе. Семинар су водили Господин Рогенброт и господин Хенкел
24. и 25. 3. 2010. семинар посвећен почетку израде Статута у кои ће се уврстити нова шема организације и управљања средњим стручним школама.
9. 4. 2010. Наша школа је била иницијатор и домаћин првог регионалног састанка школских РеЦеКо тимова. Гости су били чланови школских тимова из Пољопривредне школе ''Љубо Мићић'' из Пожеге, Техничке школе Пожега, Економско-трговачке школе ''Књаз Милош'', Горњи Милановац . Циљ састанка био је боља сарадња између школа, размена искустава и планирање даљих заједничких корака.
13 -15. 4. 2010. одржан је радионица на којој је усвојен оквирни предлог статута за РеЦеКо школе и урађен предлог начина финансирања РеЦеКо школа
26 - 28. 5. 2010. одржан је семинар о слици водиљи за школе у пројекту, односно могућностима за израду Мисије и Визије школе. Семинар су водили господин Ротлуф и господин Бумгарден Бумгарден је директор РеЦеКо школе у Едену, која има партнерски однос са неколико српских школа.
3 и 4. 6. 2010. Главна пројектна група је имала састанак са представницима адвокатске канцеларије ''Јанковић Поповић Мићић''. Они су још раније урадили правну експертизу предлога статута. Њихов одговор је био да овакав статут није у складу са нашим законом и да је потребно да Министарство просвете напише акт или правилник на који би се у статуту могли позивати.
Други дан смо имали састанак са представницима Министарства-Богољуб Лазаревић, Радован Божовић и Смиља Крнета, правница у Министарству. Закључак је био да се не могу имплементирати чланови статута везани за организацију и руковођење, јер нису у складу са постојећом правном регулативом. На следећем састанку, група ће се договорити о даљим корацима.
Мултимедијална учионица Грдаска скупштина - Хановер Представници наше школе у Хановеру
Састанак РеЦеКо тима Први Регионални састанак РеЦеКо тима наше школе